Az utol­só du­dás

Juhász Zoltán Népzenei füzetek – Hangszeres népzenei példatár CD-melléklettel
$3 000,00
    Kiadás éve
    2010
    ISBN Szám
    9789637363450
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv A4
    spirál
    CD-melléklettel (mp3)
    Terjedelem
    208 oldal
    Pál István nógrádi pásztor zenei öröksége

    A XX. századi pásztorok fiai, ha folytatták is az ősi mesterséget, a régi hangszereket már nem vették át apáiktól. Az utolsó dudás, a kivétel, aki mégiscsak átvette a zenei hagyományt, pásztorcsaládba született, egész életében pásztorkodott, a furulya- és a dudazenét apjától és a pásztortársaitól tanulta el. Róla, Pál Istvánról szól ez a könyv. A csodával határos szerencsével bukkantak rá a gyűjtők 1992-ben, amikor már ő maga is lemondott arról, hogy dalait valaki még örömmel hallgassa, netán megtanulja. Juhász István kötetéből a nem zenész olvasó is képet kap Pál István életéről, szemléletéről és arról a világról, amelyik ezen a zenei nyelven fogalmazta meg magát. Részletesen megismerhetjük a pásztorok életét, zenei hagyományaikat, a dallamok rendjét, a változatokat, a hangszerjáték és a hangszerkészítés fortélyait.A szerző a hangzómellékletben a legszebb, legrégibb dallamokat válogatta össze, de helyet kapott néhány olyan dallam is, amely talán nem a legrégiesebb, de nem kevésbé meghatározó része Pál István zenei világának. A megszólaló dallamok többsége énekelve és hangszeresen – furulyán és amikor csak lehet, dudán is – megszólal. Az elhangzó dallamok részletező lejegyzései a könyv végén találhatók.

    Kottagrafika: Gelencsér Ágnes

    A fotókat készítették Móser Zoltán, Sáringer Katalin

    Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

    Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

    A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!