Az utol­só du­dás

Juhász Zoltán Népzenei füzetek – Hangszeres népzenei példatár CD-melléklettel
$3 000,00
    Kiadás éve
    2010
    ISBN Szám
    9789637363450
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv A4
    spirál
    CD-melléklettel (mp3)
    Terjedelem
    208 oldal
    Pál István nógrádi pásztor zenei öröksége

    A XX. századi pásztorok fiai, ha folytatták is az ősi mesterséget, a régi hangszereket már nem vették át apáiktól. Az utolsó dudás, a kivétel, aki mégiscsak átvette a zenei hagyományt, pásztorcsaládba született, egész életében pásztorkodott, a furulya- és a dudazenét apjától és a pásztortársaitól tanulta el. Róla, Pál Istvánról szól ez a könyv. A csodával határos szerencsével bukkantak rá a gyűjtők 1992-ben, amikor már ő maga is lemondott arról, hogy dalait valaki még örömmel hallgassa, netán megtanulja. Juhász István kötetéből a nem zenész olvasó is képet kap Pál István életéről, szemléletéről és arról a világról, amelyik ezen a zenei nyelven fogalmazta meg magát. Részletesen megismerhetjük a pásztorok életét, zenei hagyományaikat, a dallamok rendjét, a változatokat, a hangszerjáték és a hangszerkészítés fortélyait.A szerző a hangzómellékletben a legszebb, legrégibb dallamokat válogatta össze, de helyet kapott néhány olyan dallam is, amely talán nem a legrégiesebb, de nem kevésbé meghatározó része Pál István zenei világának. A megszólaló dallamok többsége énekelve és hangszeresen – furulyán és amikor csak lehet, dudán is – megszólal. Az elhangzó dallamok részletező lejegyzései a könyv végén találhatók.

    Kottagrafika: Gelencsér Ágnes

    A fotókat készítették Móser Zoltán, Sáringer Katalin

    WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

    Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

     

    Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

    A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

    De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

    Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!