La­jtha László Széki gyűjtésének bőgőszólamai Konkoly Elemér le­jegyzésében

Népzenei füzetek – Hangszeres népzenei példatár
$1 000,00
    Release year
    2002
    Publisher
    Language
    magyar
    Format
    Könyv A4
    spirál
    Pages
    57 oldal

    ISMN M-900525703

    A bőgő az erdélyi falvakban csak az I. világháborút követő időszakban terjedt el. Ez idő tájt még nem a nagybőgő, hanem egy kisebb testű basszushangszer, a gambatestű kisbőgő vagy a hegedűcsaládba tartozó gordonka, széki szóhasználattal élve a „gordon” lett az új tagja az ily módon zenekarrá alakuló vonós együtteseknek. A gordon (kisbőgő, cselló) általános elterjedését a nagybőgővel szemben segítette három fő előnye: kvint hangolásból eredő széles hangterjedelme, kis súlya, kis mérete. Hátránya a viszonylag kis hangereje, ezért a hagyományos erdélyi parasztbandák ma már túlnyomórészt a nagybőgőt használják. Az 1960-as évekig Erdélyben a nagybőgő még csak szórványosan terjedt el, míg a kistestű gordon általános használatban volt. Ez az állapot maradt fenn Széken a mai napig.

    Lajtha László a Pátria Néprajzi Hanglemezsorozatban rögzítette a székiek játékát, Konkoly Elemér ezeknek a felvételeknek a gordonszólamát jegyezte le. A bevezető ismerteti a gordonos játéktechnikát és a vonásnemeket, majd következnek a dallamok táncok szerint csoportosítva.

    Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

    Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

    Interested in other programmes?

    Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.