A te­ke­rő­lant­ról

Hankóczi Gyula CD-melléklettel
$2 500,00
    Kiadás éve
    2007
    ISBN Szám
    9639614068
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv B5
    CD-melléklettel
    Terjedelem
    200 oldal
    Dalok öt húron

    A tekerőlant történetéről nem sok feljegyzés maradt, népi hagyománya sem teljesen ismert. Máig sem tisztázott, hogyan és mikor jutott Magyarországra, milyen változásokon ment keresztül. Népi használatáról – mások mellett – Bartók Béla és Lajtha László is szólt, Tömörkény István, Csanádi Imre és Csoóri Sándor pedig a szépirodalomban is megörökítette.

    Az 1970-es évek elején Magyarországon is, Európában is feltűnő figyelem fordult a népi hangszerek, s közöttük a tekerőlant felé. Az 1970-es évek elején a táncházak kedvelt hangszere lett, s azóta bővül játékosainak köre. A szerző akkor kezdett ezzel a hangszerrel foglalkozni, és gyűjtőként beberangolta az Alföldet. A kötet hosszú, kiterjedt vizsgálódás eredményeit tartalmazza tanulmányfüzér formájában. Előbb tájegységenként taglalja a hangszer történetének és néprajzának, zeneiségének kérdéseit, majd Kárpát-medencei, illetve kelet-európai emlékeit és megnyilvánulásait veszi sorba. Térképek, fotók, kották és a mellékelt CD-n archív és mai hangfelvételek teszik szemléletesebbé. Irodalomjegyzék, hanglemezjegyzék, német nyelvű összefoglaló zárja a kötetet.

    El­hunyt Mu­csi Já­nos

    November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

    Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

    2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

    De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

    Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!