A tam­bu­rab­rá­csa

Barvich Iván Népzenei füzetek – Hangszeres népzenei példatár CD-melléklettel
$3 500,00
    Kiadás éve
    2010
    ISBN Szám
    9789637363627
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv A4
    spirál
    CD-melléklettel
    Terjedelem
    154 oldal

    A tamburazenekar a XIX. század második felétől az 1960-as évekig gyakori és népszerű zenélési forma volt Magyarországon. A tamburazenekarnak tagja a könyvben tárgyalt hangszer is. A kötet anyagának összeállításakor az a szándék is vezette a szerzőt, hogy a magyar tamburákról, tamburázási szokásokról szóló szerény terjedelmű irodalom ismertebbé váljon. Így most az alapműnek számító, 1964-ben kiadott monográfia legfontosabb fejezetei mellett a tamburáról szóló frissebb írások is a szélesebb közönség elé kerülnek...

    A könyv azoknak is szól, akik valamilyen okból kikerültek a zeneoktatás intézményes rendszeréből, de továbbra is a zene közelében szeretnének maradni. Így találnak rá a népzenére, amelynek tanulása és művelése Magyarországon részben napjainkban is megőrizte mozgalmi jellegét. Mindenképpen hasznos lehet tehát azoknak a gyakorló – többnyire önképző – népzenészeknek, akik a három- és négyhúros brácsa mellé választják harmadiknak a tamburabrácsát, vagy olyan hegedűsöknek, akik kiegészítő hangszernek veszik fel azt. Ezzel együtt a könyvet természetesen a népzenét művészeti iskolákban tanulók és oktatók is hasznosítani tudják. A mellékelt hanglemez túlnyomórészt a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetének gyűjteményéből származó zenei anyagot mutat be, amely elsősorban a magyar tamburazenéről nyújt történeti és stílusbeli keresztmetszetet.

     

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!