Mun­ka­rit­mus, mun­ka­rig­mus, mun­ka­dal. 1. Ál­lat­tar­tás

Kiadványunk a folklór egy szinte ismeretlen területére irányítja a figyelmet.
$2 500,00
    Kiadás éve
    2005
    ISBN Szám
    9638643781
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv B5
    Terjedelem
    688 oldal
    Szarvasmarhatartás, sertéstartás

    A szerző – főként a Dunántúlon – hatalmas anyagot gyűjtött össze, amely az állattartó mesterségek körében méri föl a munkát segítő rigmusok, dalok, a jeladó füttyök, terelőkiáltások, hangszeres szignálok világát. A szerzőt a halál megakadályozta abban, hogy ő maga rendszerezhesse kötetbe az anyagát. Ezt a munkát végezte el a fia , aki ismerte édesapja elképzelését a téma feldolgozásáról.

    Az adatközlők, akik balladákat énekelnek az érdeklődő kutatónak, a meséket is éppúgy tudják, mint a szokásokhoz vagy a munkához kapcsolódó dallamokat. Az ő fejükben ez egységes egész, hagyományos kommunikáció. A gyűjtő praktikus okokból kénytelen kiválasztani és végigkövetni egy-egy területet ebből. Békefi Antal a munkaritmus, munkarigmus, munkadal területére irányította a figyelmét, s konok megszállottsággal, társak és támogató szakmai háttér nélkül gyűjtötte össze hallatlanul gazdag anyagát. Ennek a forrásértékű anyagnak épp a terjedelme a legvonzóbb értéke, még úgy is, hogy nem öleli fel a címben ígért téma teljes körű feldolgozását. Dominálnak a dunántúli adatok, de nagyon hiányosak az erdélyi és felvidéki gyűjtések. Ezekhez több emberöltő munkája hiányzik még, s fennáll az a veszély, hogy a jövő nemzedékének már kevés esélye lesz ezeket pótolni. A szerző eredeti elképzelése szerint adjuk közre a gyűjtést, talán inspirálva a további gyűjtőmunkát és a feldolgozást.

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!