Me­ző­sé­gi kán­tá­ló éne­kek

A mezőségi magyarság karácsonyi hagyományai viszonylag későn kerültek a magyar értelmiség, a kutatók érdeklődési körébe.
$5 000,00
    Szerző

    Míg az eddigi kutatók legtöbbször csak a szövegekre vagy csak a dallamokra koncentráltak, Gergely Zoltán – aki mezőségi születésű lévén aktív résztvevőként jól ismeri szülőfaluja és környéke hagyományait – szerves egységben vizsgálta meg azokat. Elemzéseiben bemutatja, hogy a kántáló énekek szövegeibe és dallamaiba milyen stílustörténeti korok, rétegek elemei épültek be, azok hogyan kapcsolódtak össze a mezőségi magyarok és románok helyi néphagyományaival, tehát a korábban csak az egyházi gyakorlatban élő karácsonyi énekek hogyan változtak, fokozatosan hogyan népiesedtek el. A kötetben közölt kántáló énekek nagytöbbsége a szerző saját, recens gyűjtéseiből származik.

    Az olvasók megismerkedhetnek a karácsonyi kántálás közösségi szerepével, valamint azokkal a tényezőkkel, amelyek előidézték a szövegek és a dallamok folyamatos változását. A DVD-ROM mellékleten mezőségi emberekkel készített interjúkat láthatnak, kántáló énekeket hallgathatnak, valamit elolvashatják a terepen készült interjúk szövegét.

    A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

    2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

    Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

    Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

    Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

    2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!