Idő­ben

Králl Csaba, Kovács Gerzson Péter Képes album
$3 000,00
    Kiadás éve
    2011
    ISBN Szám
    9789637363009
    Nyelv
    magyar
    Szerkesztő
    Format
    Könyv A4
    Terjedelem
    120 oldal
    60 éves a Magyar Állami Népi Együttes

    Králl Csaba: A múlt jövője. Fejezetek a hatvanéves Magyar Állami Népi Együttes történetéből

    KovácsGerzson Péter: A statikus dinamizálása

     

    A Magyar Állami Népi Együttes a magyar színpadi néptáncművészet legjelentősebb reprezentatív társulata. Az együttes alapításának 60. évfordulója kiváló alkalmat kínál az összegzésre, a számvetésre; arra, hogy „egy pillanatra megálljunk” és áttekintsük a társulat múltját és jelenét.
    Ezen az évfordulón a szerzők nem újabb lexikális adattárat akartak létrehozni, hanem elgondolkodtató, mégis látványos albumot adni az olvasó kezébe, amely a történeti áttekintés mellett a színpadi néptáncművészet évtizedek során változó-formálódó stílusjegyeit, esztétikai és koncepcionális kérdéseit, sajátosságait is vizsgálja. Az albumot Králl Csaba tánckritikus tanulmánya nyitja, írása az együttes hat évtizedes történetét dolgozza fel, a népitánc és a színpadi népitánc viszonyát, az autentikusság és művészi kifejezőeszközök viszonyát állítva a vizsgálódás középpontjába. A második részben Kovács Gerzson Péter esszéjét olvashatjuk az örök változásról, az állandó hagyomány variációiról.
    A harmadik rész a közelmúlt előadásairól készült fotóválogatás, Dusa Gábor, Kanyó Béla és Puskel Zsolt fotóművészek képeiből.

     

    Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

    Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

    A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!