Idő­ben

Králl Csaba, Kovács Gerzson Péter Képes album
$3 000,00
    Kiadás éve
    2011
    ISBN Szám
    9789637363009
    Nyelv
    magyar
    Szerkesztő
    Format
    Könyv A4
    Terjedelem
    120 oldal
    60 éves a Magyar Állami Népi Együttes

    Králl Csaba: A múlt jövője. Fejezetek a hatvanéves Magyar Állami Népi Együttes történetéből

    KovácsGerzson Péter: A statikus dinamizálása

     

    A Magyar Állami Népi Együttes a magyar színpadi néptáncművészet legjelentősebb reprezentatív társulata. Az együttes alapításának 60. évfordulója kiváló alkalmat kínál az összegzésre, a számvetésre; arra, hogy „egy pillanatra megálljunk” és áttekintsük a társulat múltját és jelenét.
    Ezen az évfordulón a szerzők nem újabb lexikális adattárat akartak létrehozni, hanem elgondolkodtató, mégis látványos albumot adni az olvasó kezébe, amely a történeti áttekintés mellett a színpadi néptáncművészet évtizedek során változó-formálódó stílusjegyeit, esztétikai és koncepcionális kérdéseit, sajátosságait is vizsgálja. Az albumot Králl Csaba tánckritikus tanulmánya nyitja, írása az együttes hat évtizedes történetét dolgozza fel, a népitánc és a színpadi népitánc viszonyát, az autentikusság és művészi kifejezőeszközök viszonyát állítva a vizsgálódás középpontjába. A második részben Kovács Gerzson Péter esszéjét olvashatjuk az örök változásról, az állandó hagyomány variációiról.
    A harmadik rész a közelmúlt előadásairól készült fotóválogatás, Dusa Gábor, Kanyó Béla és Puskel Zsolt fotóművészek képeiből.

     

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!