Bonc­hi­da

Méta zenekar Hangfelvételek néptáncoktatáshoz CD
$2 000,00
    Kiadás éve
    2003
    Nyelv
    magyar
    Format
    CD

    Bonchida az erdélyi Mezőség nyugati peremén, Kolozsvártól északra a Kis-Szamos mentén fekvő falu, egykoron mezőváros. A XX. század végén lakosságának 57%-a román, 26%-a magyar, 17%-a pedig cigány volt.
    Bonchidán a XX. század közepéig kétfajta táncciklus létezett: egy magyar és egy román. Az összesen hat tánctípusból álló táncrendek három férfitáncot és három páros táncot tartalmaztak, amelyből a magyarok négy, a románok öt táncfajtát alkalmaztak. Ebből etnikus jellegű a lassú magyar, valamint a barbunc és az invartita. Lemezünkön a Méta zenekar egy teljes magyar és egy teljes román táncrendet játszik el.

    Méta zenekar:
    Salamon Beáta – hegedű
    Nagy Zsolt – brácsa
    Porteleki Zoltán – cimbalom
    Mohácsy Albert – nagybőgő
    Németh Ferenc – ének
    Közreműködik: Pál istván – hegedű

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!