Mar­tin György Szak­könyv­tár és Folk­lór Ar­chí­vum

 

fdk

1896-ban egy magyar etnográfus, Vikár Béla Európában elsőként rögzített népdalokat fonográffal. Ezt követően Bartók Béla, Kodály Zoltán és Lajtha László, kiszélesítve a gyűjtéseket a Kárpát-medencében élő népekre, megteremtették a magyar etnomuzikológia és a nemzetközi összehasonlító folklórkutatás alapjait. A magasszintű tudományos feldolgozás mellett mindhárman arra törekedtek, hogy a gyűjtött népzenét a kortárs kultúrába is beépítsék, az oktatás és a közművelődés számára is elérhetővé tegyék. Tanítványaik egész sora haladt ezen az úton, köztük Martin György, a magyar néptánckutatás megalapozója, a tudományos kutatás és a folklórrevival mozgalmak szoros kapcsolatának élő megtestesítője. Ennek a kapcsolatnak az intézményesítését először az 1970-es évek folyamán kibontakozó táncházmozgalom, s az annak hatására megújuló színpadi néptáncmozgalom megnövekedett igényei sürgették. Így jött létre Martin személyes közbenjárásával 1981-ben a Néptáncosok Szakmai Háza. 

A Kárpát-medencei folklór iránti társadalmi érdeklődés – főleg 1990 után – tovább fokozódott, nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Ennek a megnövekedett igénynek kíván új intézményes keretet adni a 21. században a Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum, amely a Néptáncosok Szakmai Háza dokumentációs anyagainak örököseként, a tudományos intézetekkel együttműködve, a korszerű digitális technika és az internet igénybevételével kívánja hozzáférhetővé tenni mindenki számára a kezdetektől napjainkig Magyarországon felhalmozott, a Kárpát-medence vagy akár távolabbi tájak bármely etnikumához tartozó népzenei- és néptáncgyűjtéseket.

2022 májusában a könyvtári állományunk több mint 25.000 kötetet és folyóiratot tesz ki; a Folklórarchívumban több mint 40.000 fénykép található, valamint az eredeti folklórgyűjtésekből 1420 órányi videó és közel 6000 órányi hangfelvétel került ezidáig feldolgozásra.

Küldetésnyilatkozat
Könyvtárhasználati Szabályzat
Gyűjtőköri és Állományalakítási Szabályzat
Gyűjtemény- és Raktárkezelési Szabályzat

 

Gyűjteményi Főosztály főosztályvezetője: Maczelka Árpád

 

Martin György Szakkönyvtár

Tel.: (+36 1) 225 6059 
E-mail: konyvtar@hagyomanyokhaza.hu

Osztályvezető: Kapitány Dóra
Tel.: (+36 1) 225 6013 
E-mail: kapitany.dora@hagyomanyokhaza.hu
Olvasószolgálat:
Kapitány Dóra, Pávlicz Adrienn

Táncház Archívum:
Szecsődi Barbara

MÁNE gyűjtemény:
Abdulwahab Nadia

Hang- és mozgóképtár:
Galát Péter, Vavrinecz András

Folklór Archívum

E-mail: archivum@hagyomanyokhaza.hu

Osztályvezető: Molnár Péter
Tel.: (+36 1) 225-6092
E-mail: molnar.peter@hagyomanyokhaza.hu

Digitalizálás:
Káplár Béla, Ifj. Vitányi Iván

Gyűjteménykezelés:
Kardos-Biri Elvira, Nagy Gergely

Katalogizálás:
Böröcz Balázs, Danhauser Máté, Demeter Erika, Major Levente, Nagy Andrea, Péczeli Barbara, Porteleki Zoltán, Redő Júlia

Részlegeink szorosan együttműködnek az Adatbázis Szakcsoport munkatársaival.

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!