Szé­ki la­ko­da­lom

A széki lakodalom teljes és részletes bemutatása az 1980-as évekből, dalgyűjteménnyel, gazdag fényképanyaggal és hangzó melléklettel.
$3 500,00
    Kiadás éve
    2014
    Szerkesztő
    Format
    Könyv B5
    CD-ROM-melléklettel
    Terjedelem
    231 oldal
    Szék honismereti bibliográfiája

    Az erdélyi Szék, a táncházmozgalom mintájául szolgáló község a Kárpát-medence egyik legjobban kutatott települése. Szinte végeláthatatlan a publikált írások, hangfelvételek száma, jelen kötetünk mégis egyedülálló a maga nemében. Helyet kapott benne a Gráfik Imre tollából a Szék történetéről és népszokásairól már megjelent írások mellett a széki lakodalom teljes és részletes bemutatása az 1980-as évekből, amikor a gazdag néphagyományok még elevenen éltek. Turbéky Dénes 98 színes felvételén időrendben végigkövethetjük a lakodalom menetét. A képek, valamint a helyszínen készült hangfelvételek megtalálhatók az Árendás Péter által szerkesztett CD-ROM-on is. A felvételeken Ádám István „Icsán” és Dobos Károly bandája muzsikál, de belehallgathatunk a vőfélyversekbe és a templomi szertartás részleteibe is. A kötet részét képezi még tíz lakodalmas dallam kottás közlése, valamint Széki Soós János néhány életképe a széki múltról és jelenről.
    Varga Sándor, a kötet lektora állította össze Szék község teljes honismereti bibliográfiáját; 57 oldalon keresztül kereshetők a Székkel kapcsolatban megjelent közlések.

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!