Mold­va

Draskóczy Lídia, Horváth Gyula, Kerényi Róbert, Nyíri László Hangfelvételek néptáncoktatáshoz CD
$2 000,00
    Kiadás éve
    2015
    Nyelv
    magyar
    Format
    CD

    Az 1990-es évek elején a moldvai csángók népzenéje és néptánca nagy sikerrel tört be a táncházakba. Hirtelen országszerte népszerűek lettek a Kárpát-medence hagyományától eltérő jellegű táncok, hangszerek, dallamok. Kiadványunk az eddigi legteljesebb gyűjteménye a moldvai magyarok tánczenéjének: csaknem ötven dallamot adunk közre, kifejezetten tánctanítás céljára.
    A moldvai magyarok táncai középkorias jellegűek, a Kárpát-medencében gyakori egyéni műfajok itt hiányoznak. A motívumismétlő, strófikus vagy szakaszos szerkezetű táncokra a kollektivitás jellemző, térformájuk szerint körtáncok, kör és páros formát ötvöző, valamint páros táncok. A táncok nevének azonosításához összefoglaló táblázat készült, amelyben a csángó névváltozatok mellett a román nevet és a táncházakban használt elnevezést is megtalálhatják.

    Draskóczy Lídia – hegedű
    Horváth Gyula – koboz
    Kerényi Róbert – furulya, kaval
    Nyíri László – hegedű
    Táncos szakértők: Barsi Csaba, Fülöp Attila, Zoltán Eszter

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!