Ké­pek köny­ve. Táj- és kul­túr­tör­té­net ké­pek­ben

A kiadvány egy 2660 illusztrációból álló gyűjtemény, a képek forrása az 1853–1945 közötti magyar nyelvű budapesti sajtó, illetve néprajzi szakkiadványok.
$6 500,00
    Kiadás éve
    2020
    Nyelv
    magyar
    angol
    román
    Szerkesztő
    Könyv- és digitális képgyűjtemény

    A kiadványban található képek témájuk által mind a mai Románia területéhez kötődnek.
    A szerző az összegyűjtött illusztrációkat (metszetek, kőnyomatok, fényképek) tematikailag tizenkét fejezetbe csoportosította: tájak; települések; templomok; kúriák, kastélyok, várak; fürdők; személyiségek és emlékhelyek; ipar; parasztházak, gazdaságok; foglalkozások, életvitel; életképek; szokások; népek viseletükben. A gyűjteményből mintegy 400 kép kerül nyomtatva az olvasó elé, ízelítőt nyújtva mindenik fejezetből. A teljes képmennyiség az albumhoz tartozó internetes felületen tekinthető meg és tanulmányozható.
    A kiadvány révén tág perspektíva bontakozik ki a 19. század második felének, illetve a 20. század első évtizedeinek a valóságáról, életéről, mindennapjairól, épített és természeti környezetéről. Az összegyűjtött képek nemcsak látványukban lenyűgözőek, hanem információs értékük is számottevő, hiszen általuk 100-150 esztendő művelődéstörténeti, történelmi keresztmetszete tárul elénk.
    A szerző azzal a reménnyel bocsájtja útjára a gyűjteményt, „hogy minden, a környezete iránt érdeklődő ember talál magának benne csodálnivalót vagy hasznos vizuális információt, amely esetleg további keresgélésre, kutatásra ösztönzi, valamint hogy minden olvasat, minden egyes személyes megközelítés egy-egy új szellemi kalandot vagy élményt jelent majd mindazok számára, akik a kötetet kézbe veszik, és annak alapján kedvet kapnak a weboldalon található vizuális tartalom tanulmányozására is.”
     

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!