A folk­lo­ris­ta Vi­kár Bé­la

Vikár Béla egyike volt azoknak, akik korán felismerték, hogy a folklór tudományos dokumentálásához hangrögzítő eszközre van szükség.
$2 000,00
    Kiadás éve
    2011
    ISBN Szám
    9789637363399
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv B5
    Terjedelem
    104 oldal
    Egy kiállítás képei és dokumentumai

    1896-ban készítette az első magyar népzenei hangfelvételt, de övé az első szlovák, román, szlovén népzenei hangfelvétel készítésének érdeme is, s ezen kívül még erdélyi örmény egyházi éneklést, a székely szombatosok énekeit, valamint hagyományos városi török zenét is rögzített fonográfjával. Gyűjtései során mintegy hétezer dalt jegyzett föl füzeteiben gyorsírással. Nem kevésbé jelentős ténykedése az 1889-ben megalakult Magyar Néprajzi Társaság főtitkáraként. Finnországi gyűjtőútján a finn népköltészet közvetlen forrásból való megismerésén túl tárgygyűjtést is végzett, amellyel jelentősen gazdagította a budapesti Néprajzi Múzeum gyűjteményeit. Műfordítói tevékenységének két kiemelkedő csúcspontja a finn Kalevala eredeti nyelvből készült első teljes magyar nyelvű fordítása és Rusztaveli Tarieljének régies grúz nyelvből magyarra való áttétele.
    A Hagyományok Háza és a Néprajzi Múzeum közös fotó- és dokumentumkiállítással emlékezett 2009-ben a magyar néprajz és népdalgyűjtés akkor 150 éve született úttörőjére. A kiállítás Vikár néprajzi-folklorisztikai tevékenységét mutatta be saját és kortársai publikációiból, emlékirataiból, levelezéséből, a korabeli sajtóból vett idézeteken keresztül, mindezeket gazdag kapcsolódó fényképanyaggal és Vikár népdalfelvételeinek kottás lejegyzéseivel illusztrálva.
    Jelen kiadvány a kiállítás anyagának szerkesztett, bővített változata.

    A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

    A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

    Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

    A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

    Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!