Du­nán­tú­li tán­cok és dal­la­mok II.

Lajtha László Népzenei monográfiák VI. A könyvhöz tartozó CD külön rendelhető!
$2 500,00
    Kiadás éve
    2005
    ISBN Szám
    9637363041
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Szerkesztő
    Format
    Könyv B5
    Terjedelem
    324 oldal

    Lajtha László Dunántúli táncok és dallamok című hangszeres népzenei monográfiájának második kötete a szerző halála miatt kiadatlan maradt. A kézirat – kiadásra előkészítve – a Lajtha-hagyaték többi iratával együtt a Hagyományok Háza archívumába került. A főszöveg, vagyis a lejegyzett hangszeres darabok letisztázott partitúrái beszámozva, kiadásra előkészítve egy csomagban voltak, a hozzátartozó jegyzetanyagról viszont már nem maradt fenn végleges tisztázat.

    Sebő Ferenc szerkesztőként úgy gondolta, mindenképpen meg kell jelentetni a monográfiát, és meg kell kísérelni a kottákhoz a jegyzetek összeszedését.  Puskás Katalin áldozatos munkával a fellelhető adatokból kinyerte a jegyzetanyagot, és így jelen kötet kiadásával Lajtha 1962-ben megjelent hangszeres monográfiája teljessé vált. A ránk maradt kézirat így a szerző eredeti szándékai szerint került napvilágra mindazoknak, akik tanulmányozni szeretnék ezt a gyűjteményt akár gyakorlati muzsikálás, akár további kutatások céljából.

    A Németh István által összeállított hangzómelléklet is a szerző eredeti szándékát váltja valóra. Lajtha a monográfiákat hanglemezmelléklettel tervezte, de az akkori technika ezt még nagyon nehézkesen sem tudta megoldani. (Előbb a Patria-lemezek jelentek meg kották nélkül, majd később a lejegyzések hanglemezek nélkül). Jelen kiadványunk hangzómelléklete mind a már 1962-ben közreadott első, mind mostani második kötetünk hangzóanyagát tartalmazza, tehát Lajtha teljes dunántúli gyűjtésének általa közlésre érdemesnek tartott színe-javát.

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!