Du­nán­tú­li tán­cok és dal­la­mok

Lajtha László Népzenei monográfiák V–VI. hangzómelléklete CD A könyv külön rendelhető!
$2 500,00
    Kiadás éve
    2005
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    CD
    Terjedelem
    2 db
    Eredeti népzenei felvételek a Néprajzi Múzeum népzenei gyűjteményéből

    Lajtha László (1892–1963) a huszadik századi zenetudomány kiemelkedő képviselője, nemcsak jelentős zeneszerző volt, hanem a magyar népzenekutatás nagy alakja is. Bartók és Kodály elvei és módszerei alapján folytatta a gyűjtőmunkát, népzenei monográfiái egy-egy terület teljes zenei hagyományát, a zenei jelenségek feltárását nyújtják. Életében megjelent utolsó kötetében a Dunántúlon gyűjtött táncokat és dallamokat rendszerezte. A gyűjtés anyagából általa összeállított második kötetet már nem tudta befejezni. Ezt a második kötetet jelentette meg a Hagyományok Háza 2005-ben a Népzenei monográfiák VI. köteteként.

    Dunántúli táncok és dallamok c. dupla CD Lajtha eredeti népzenei gyűjtéséből tartalmaz 109 hangszeres dallamot. A Németh István által összeállított válogatás is a szerző eredeti szándékát váltja valóra. A monográfiákat Lajtha hanglemezmelléklettel tervezte, de az akkori technika ezt még nagyon nehézkesen sem tudta megoldani. (Előbb a Patria-lemezek jelentek meg kották nélkül, majd később a lejegyzések hanglemezek nélkül). A Sopron és Vas megyéből származó felvételek mind a már 1962-ben közreadott első, mind a második kötet hangzóanyagát tartalmazzák, tehát a teljes dunántúli gyűjtés Lajtha által közlésre érdemesnek tartott színe-javát. Ezek a felvételek nem csupán azt teszi lehetővé, hogy eredeti hangzásban is tanulmányozhassuk a lejegyzett darabokat, hanem azt is, hogy a Lajtha-csoport lejegyzéseit mai tapasztalatok alapján újra megvizsgálhassuk, és akár gyakorlati, akár oktatási célzattal új lejegyzéseket készíthessünk.

    WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

    Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

     

    De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

    Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

    Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

    A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!