A bőr­mű­ves­ség

Mesterség – Hagyomány CD-ROM
$6 500,00
    Kiadás éve
    2003
    Nyelv
    magyar
    Format
    CD-ROM
    Oktatási segédanyag

    Az ipari társadalmak megjelenése előtt a bőrrel foglalkozó kézművesek tudásában, hozzáértésében sok évszázad tapasztalatai sűrűsödtek össze. Megbecsülésük az elvégzett munka gyakorlati hasznosságától, szépségétől függött. A bőrműves munkában rejlő valódi érték elsikkad, nehezen ismerhető fel – mind a készítő, mind a vásárló számára –, ha a bőrből készült tárgyi anyagot, a velük foglalkozó mesterségeket, a felhasznált technikákat nem ismerjük eléggé.

    A múzeumok – legnagyobb számban a Néprajzi Múzeum – bőrből készült tárgyainak feldolgozásával olyan példákat szeretnénk adni a tárgyi kultúra (I.) részben, amelyek remélhetően megtermékenyítően hatnak a bőrrel foglalkozó kézművesekre. Másrészt a CD-ROM-on a bőrművesek minden olyan anyagismereti (II.) és készítéshez szükséges technikai (III.) tudást megtalálnak, amelyre munkájuk során szükségük lehet. A pontos, kidolgozott szakismeret mind a szakképzésben, mind az önálló alkotó munkában felhasználható. A bőrmunkával foglalkozó mesterségek (IV.) rövid tárgyalása, azok legfontosabb ismérvei, lényeges vonásai és a történelmi múlt egy-egy részlete rávilágít az illető szakma fejlődésére és technikai sajátságaira. Az anyag-forma-funkció, az esztétikai megjegyzések (V.) pedig szemléleti váltásra serkenthetik a mai bőrműveseket. A CD-ROM információs résszel (VI.) fejeződik be, amely tartalmazza a bőrművesség széles körű bibliográfiáját.

    A kísérő füzet magyar–angol–német nyelvű.

    Sorozatszerkesztő: Beszprémy Katalin
    Közreműködők: Torma László, Fábián Mária, Éber Tamás, Diós Márta, dr. Szőllősy Gábor, Sebő Ferenc, Sarnyai Krisztina, Benedek Krisztina

    Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

    A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

    Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

    A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

    A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!