A bőr­mű­ves­ség

Mesterség – Hagyomány CD-ROM
$6 500,00
    Kiadás éve
    2003
    Nyelv
    magyar
    Format
    CD-ROM
    Oktatási segédanyag

    Az ipari társadalmak megjelenése előtt a bőrrel foglalkozó kézművesek tudásában, hozzáértésében sok évszázad tapasztalatai sűrűsödtek össze. Megbecsülésük az elvégzett munka gyakorlati hasznosságától, szépségétől függött. A bőrműves munkában rejlő valódi érték elsikkad, nehezen ismerhető fel – mind a készítő, mind a vásárló számára –, ha a bőrből készült tárgyi anyagot, a velük foglalkozó mesterségeket, a felhasznált technikákat nem ismerjük eléggé.

    A múzeumok – legnagyobb számban a Néprajzi Múzeum – bőrből készült tárgyainak feldolgozásával olyan példákat szeretnénk adni a tárgyi kultúra (I.) részben, amelyek remélhetően megtermékenyítően hatnak a bőrrel foglalkozó kézművesekre. Másrészt a CD-ROM-on a bőrművesek minden olyan anyagismereti (II.) és készítéshez szükséges technikai (III.) tudást megtalálnak, amelyre munkájuk során szükségük lehet. A pontos, kidolgozott szakismeret mind a szakképzésben, mind az önálló alkotó munkában felhasználható. A bőrmunkával foglalkozó mesterségek (IV.) rövid tárgyalása, azok legfontosabb ismérvei, lényeges vonásai és a történelmi múlt egy-egy részlete rávilágít az illető szakma fejlődésére és technikai sajátságaira. Az anyag-forma-funkció, az esztétikai megjegyzések (V.) pedig szemléleti váltásra serkenthetik a mai bőrműveseket. A CD-ROM információs résszel (VI.) fejeződik be, amely tartalmazza a bőrművesség széles körű bibliográfiáját.

    A kísérő füzet magyar–angol–német nyelvű.

    Sorozatszerkesztő: Beszprémy Katalin
    Közreműködők: Torma László, Fábián Mária, Éber Tamás, Diós Márta, dr. Szőllősy Gábor, Sebő Ferenc, Sarnyai Krisztina, Benedek Krisztina

    Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

    Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

    Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!