Product details
Description
Muzsikál:
Czilika János, prímás (Türe, 1919),
Boros Samu, prímás (Türe, 1913),
Sztojka János, kontrás (Gyalu, 1926),
Boros Gyula, bőgős (Bogártelke, 1931).
Gyűjtötte: Pávai István Bogártelkén, 1993. VII. 28-án.
Tartalom:
I. CD II. CD 01. Hajnali és legényes 01. Keserves és hajnali 02. Csárdás és szapora 02. Legényes 03. Mundruc Pista legényese 03. Hajnali, csárdás és szapora 04. Keserves és hajnali 04. Rózsa Sándor nótája 05. Verbunk és szapora 05. Hajnali 06. Nádasmenti keserves 06. Verbunk, csárdás és szapora 07. Legényes 07. Makói névnapköszöntő és hajnali 08. Szolgák nótája és hajnali 08. Cigány keserves és hajnali 09. Farsangos nóta 09. Cigány csárdás és szapora 10. Pakulár nóta 10. Hora mortului 11. Fecioreşte rar 11. Az óra nótája 12. Vârťita şi sărita 12. Fecioreşte rar 13. Lakodalmi mars 13. Vârťita şi sărita 14. Zsidó lakodalmi nóta
A kalotaszegi táncokról az első híradások a XIX. század végéről ismertek. A táncos módszerek megfigyelésére csak az 1940-es évektől kezdve került sor, majd a hatvanas években születtek meg az idevonatkozó tudományos értékelések, elsősorban Martin György munkássága nyomán. A kalotaszegi hangszeres népzene gyűjtésében kiemelkedő Kallós Zoltán és Martin György szerepe, akik a hetvenes évektől kibontakozó magyarországi és erdélyi táncházmozgalomban tevékenykedő zenészek, táncosok figyelmét erre a tájra is fölhívták. A Czilika-banda Kalotaszegen belül a Nádasmentén, s az azzal szomszédos területeken muzsikált, leggyakrabban magyaroknak, kisebbrészt románoknak és cigányoknak, alkalmilag zsidóknak is. Gazdag repertoárjuk nem lenne visszaadható egyetlen CD-korongon, kettőn is csak töredékesen, de így mégiscsak átfogóbb képet lehet kapni arról a zenei örökségről, ami egykor ezen a vidéken honos volt, s töredékeiben ma is megtalálható.
A zenekari összjátékon, különösen a harmonizáláson egyértelműen érződik a városi cigányzene hatása, a funkciós akkordfűzések, az állandó domináns- és váltódomináns-képzés kötelező volta. Mindez érdekes, immár lassan kalotaszegiesnek mondható szerves szimbiózist alkot azzal a régies dallamhagyománnyal, amely az itt előforduló táncok és más műfajok zenéjét átszövi.
Ezzel a két CD-nyi válogatással kívánunk emléket állítani az általuk egykor képviselt, megszűnőben lévő hangszeres kalotaszegi hagyománynak.