Az er­dé­lyi ma­gyar né­pi tánc­ze­ne

Az erdélyi magyar népi tánczene Pávai István eddigi kutatói életútjának fő műve, a népi hangszeres tánczene és a népi többszólamúság vizsgálata szempontjából úttörő jelentőségű tudományos munka.
$2 500,00
    Kiadás éve
    2013
    ISBN Szám
    9789637363702
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv B5
    Terjedelem
    485 oldal

    Pávai István kötete először 2012-ben jelent meg Kolozsváron a Kriza János Néprajzi Társaság kiadásában, most ismét megjelent, a Hagyományok Háza kiadásában  Budapesten, az MTA BTK Zenetudományi Intézet Bartók termében került sor bemutatójára, ahol Richter Pál, az intézet igazgatója ismertetőjét ezzel a gondolattal fejezte be:

    „Az erdélyi magyar népi tánczene Pávai István eddigi kutatói életútjának fő műve, a népi hangszeres tánczene és a népi többszólamúság vizsgálata szempontjából úttörő jelentőségű tudományos munka. Kutatási eredményeinek mind a népzeneoktatásban, mind a tudományos életben és hangsúlyosan a revival mozgalomban, a ma már UNESCO-listára felkerült táncházmódszer működtetésében hasznát látják.”

    A könyv 131 kottamellékletet, 88 fotót, 7 fakszimilét, 3 táncíráspéldát tartalmaz. A mű 10 oldalnyi összefoglalója és teljes tartalomjegyzéke angol és román nyelven is olvasható a kötetben. A magyar nyelvű tartalomjegyzék a szerző honlapján is olvasható.

     

    Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

    A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

    A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

    A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

    Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

    A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!