A te­ke­rő­lant­ról

Hankóczi Gyula CD-melléklettel
$2 500,00
    Kiadás éve
    2007
    ISBN Szám
    9639614068
    Nyelv
    magyar
    Szerző
    Format
    Könyv B5
    CD-melléklettel
    Terjedelem
    200 oldal
    Dalok öt húron

    A tekerőlant történetéről nem sok feljegyzés maradt, népi hagyománya sem teljesen ismert. Máig sem tisztázott, hogyan és mikor jutott Magyarországra, milyen változásokon ment keresztül. Népi használatáról – mások mellett – Bartók Béla és Lajtha László is szólt, Tömörkény István, Csanádi Imre és Csoóri Sándor pedig a szépirodalomban is megörökítette.

    Az 1970-es évek elején Magyarországon is, Európában is feltűnő figyelem fordult a népi hangszerek, s közöttük a tekerőlant felé. Az 1970-es évek elején a táncházak kedvelt hangszere lett, s azóta bővül játékosainak köre. A szerző akkor kezdett ezzel a hangszerrel foglalkozni, és gyűjtőként beberangolta az Alföldet. A kötet hosszú, kiterjedt vizsgálódás eredményeit tartalmazza tanulmányfüzér formájában. Előbb tájegységenként taglalja a hangszer történetének és néprajzának, zeneiségének kérdéseit, majd Kárpát-medencei, illetve kelet-európai emlékeit és megnyilvánulásait veszi sorba. Térképek, fotók, kották és a mellékelt CD-n archív és mai hangfelvételek teszik szemléletesebbé. Irodalomjegyzék, hanglemezjegyzék, német nyelvű összefoglaló zárja a kötetet.

    Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

    Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!