Lajt­ha Lász­ló Szé­ki gyűj­té­sé­nek bő­gő­szó­la­mai Kon­koly Ele­mér le­jegy­zé­sé­ben

Népzenei füzetek – Hangszeres népzenei példatár
$1 000,00
    Kiadás éve
    2002
    Nyelv
    magyar
    Format
    Könyv A4
    spirál
    Terjedelem
    57 oldal

    ISMN M-900525703

    A bőgő az erdélyi falvakban csak az I. világháborút követő időszakban terjedt el. Ez idő tájt még nem a nagybőgő, hanem egy kisebb testű basszushangszer, a gambatestű kisbőgő vagy a hegedűcsaládba tartozó gordonka, széki szóhasználattal élve a „gordon” lett az új tagja az ily módon zenekarrá alakuló vonós együtteseknek. A gordon (kisbőgő, cselló) általános elterjedését a nagybőgővel szemben segítette három fő előnye: kvint hangolásból eredő széles hangterjedelme, kis súlya, kis mérete. Hátránya a viszonylag kis hangereje, ezért a hagyományos erdélyi parasztbandák ma már túlnyomórészt a nagybőgőt használják. Az 1960-as évekig Erdélyben a nagybőgő még csak szórványosan terjedt el, míg a kistestű gordon általános használatban volt. Ez az állapot maradt fenn Széken a mai napig.

    Lajtha László a Pátria Néprajzi Hanglemezsorozatban rögzítette a székiek játékát, Konkoly Elemér ezeknek a felvételeknek a gordonszólamát jegyezte le. A bevezető ismerteti a gordonos játéktechnikát és a vonásnemeket, majd következnek a dallamok táncok szerint csoportosítva.

    Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

    Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!