Sz­a­bó Sz­ilárd

Néptánc oktató, koreográfus. 15 éves korában indult táncos pályafutása.

A Bartók Táncegyüttes ez idő tájt kezdett áttérni az ún. „autentikus” stílusra. Ekkor indult a táncház mozgalom is, amelybe aktívan bekapcsolódott táncosként, tánctanárként.

1977-ben elnyerte a „Népművészet Mestere” címet, 1984-ben az alakuló Kodály Kamara Táncegyüttesbe szerződött. 1986-tól vezetik feleségével a Martonvásári Százszorszép Táncegyüttest. 1990-1992 között a Budapesti Bartók Táncegyüttes vezetője. Az elmúlt években számos hivatásos együttesben dolgoztak feleségével oktatóként, koreográfusként.

1997-2007 között az ELTE Tanító és Óvóképző Kar gyermektáncoktató tanító szakirányú szak óraadó tanára, 2009-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékén óraadó tanár.

Tíz éve településükön, Tordason Szűcs Béla Gyermek- és ifjúsági tábort rendeznek feleségével, elsősorban a környék kistelepülésein folyó néptáncoktatás segítésére. 1997-től a tordasi művészetoktatás néptánc szakán tanítanak. 2001-től a környék korosztályát is összefogják Tordasi Tánckör néven. Céljuk az eredetei tánckultúrát megismerni, megőrizni, átadni előadóművészként és oktatóként egyaránt:

„Fontos, hogy bővüljön a Kárpát-medencei tánckultúránk ismertsége, mert az érdeklődés csak az első lépés, a következő a megismerés és azután jön a lényeg, mikor használni is tudjuk, ez az igazi öröm! Együtt énekelni, táncolni, zenélni. Ezért dolgozom, tanítok több évtizede, tehát mindig fontos volt számomra a fiatalok nevelése, a hagyomány átadása.”

„Látnunk kell egymást, hogy láthatók legyünk,
Hallanunk egymást, hogy hallhatók.” Csoóri Sándor

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.