- FOLK | FESZTIVÁL | NYÁR
- 20 ÉVVEL AZ UTOLSÓ ÓRA UTÁN
- KIÁLLÍTÁSOK
- HAGYOMÁNYOK HÁZA NAPOK
- NYITOTT MŰHELY
- TÁNCHÁZ NAPJA
- ISMERETTERJESZTÉS
- ÜNNEPVÁRÓ
- KONFERENCIÁK
ÉNEKLŐ MADÁRKA
a Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület kiállítása
Magyar Népi Iparművészeti Múzeum időszakos kiállítóterme
2014. március 27 – május 16.
Az Éneklő madárka című kiállításon a Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület összegyűjtött madárábrázolásos tárgyai szerepelnek. A sokszor stilizált, általános madárábrázolás mellett egyes madarakat – például a pávát – jellemző attribútumaik alapján ismerhetjük fel ezeken az alkotásokon, kerámiákon, hímzéseken, szőtteseken, fafaragásokon, csipkéken, mézeskalácson, nemeztárgyakon, de még tamburán is.
A Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület 2012-ben kapott felkérést egy népművészeti tárlat megszervezésére. A 2013-ban útjára bocsátott vándorkiállításon bemutatásra kerülő gyűjteményben több mint száz alkotás mutatja be a megyében működő alkotók míves tárgyait.
A tárlat ötletgazdája Dobosné Hajdu Anikó közművelődési szakember, hímző, az egyesület vezetőségi tagja, a hajdúsámsoni Öltögetők Klubja vezetője.
A HAJDÚ-BIHAR MEGYEI NÉPMŰVÉSZETI EGYESÜLET 1982-ben alakult a megyében élő és dolgozó, akkor még elsősorban amatőr tárgyalkotó népművészekből.
A jelenleg 128 fős tagság egy részének a választott népi kézművesszakma a megélhetését biztosítja, ők népi iparművész címmel rendelkezve egyéni vállalkozók, fazekasok, kovácsok, rézművesek, mézeskalácsosok, kosárfonók, késesek. A Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztályától elnyerhető „Népi Iparművész” cím mellett sokan népi kézműves szakmunkás-bizonyítványt és szakoktatói végzettséget, népi játszóház-vezetői végzettséget is szereztek.
A közösség másik csoportját alkotják a máig amatőrként dolgozó szövők, népi hímzők, szűrrátétesek, viseletvarrók, csipkeverők, bőrösök és faművesek.
A legkiválóbb alkotók elnyerték a Népművészet Mestere címet, a 35 év alattiak közül néhányan pedig a Népművészet Ifjú Mestere címet.
Tagjaik, vezetőik között etnográfusok és közművelődési szakemberek segítik a kézművesek szakmai munkáját.
Rendszeres programjaik között szerepel a nyári alkotótáborok szervezése, kiállítások szervezése kézműves-bemutatókkal, játszóházi foglalkozásokkal.
Kiemelt figyelmet fordítanak a megyében tevékenykedő közművelődési intézményekkel való aktív kapcsolatra, hiszen civil szervezetük a megye tárgyalkotó népművészeti mozgalmának folyamatos fenntartását is végzi.
Kiemelt rendezvényük kétévente a Debreceni Nemzetközi Fazekasfesztivál, új kezdeményezésük a Debreceni Kézműves Fesztivál, melyhez országos fazekaspályázat, szakmai konferencia, valamint két és fél napos kézművesvásár tartozik.
Egyesületük szervezi immár 16. éve a Nemzetközi Fazekasfesztivált, amely 30 hazai és a környező országok fazekasainak részvételével szervezett szabadtéri vásár, kézműves-bemutató, gyermekprogram, országos pályázat és kiállítás.
A nagy rendezvények projektmenedzsere egyesületük elnöke, segítői a vezetőség tagjai és más önkéntesek.
Az egyesület hívta életre, indította el és működtette Debrecenben négy éven át a Tímárházat, mint a népi kézművességet bemutató közművelődési intézményt. Alkotóik jelenleg is dolgoznak az ottani és más, a megyében működő látványműhelyekben, tanítják a felnőtt- és gyermeklátogatókat a népi kézművesség alapismereteire.
Az egyesület 2013 decembere óta állandó székhellyel működik, ahol mestereik alkotásaiból rendezett állandó kiállítás, valamint szakkörök, tanfolyamok, kiscsoportos foglalkozások, nagy rendezvények várják a város, a megye érdeklődőit és az egyesületi tagokat.
Céljuk a gyermekkorosztálytól kiindulva a népi kézművesség megismertetése, megszerettetése, hiszen nemzeti hagyományaink továbbéltetése a jövőben az ő kezükben lesz. Projektjeikkel ehhez kívánnak hiteles szakmai és emberi segítséget nyújtani.
A kiállítás megtekinthető 2014. május 16-ig,
hétfőtől csütörtökig 9 és 16 óra, pénteken 9 és 13 óra között.
A kiállítás megnyitója 2014. március 27-én 15 órakor lesz, melyre minden érdeklődőt szeretettel várunk!
További információ:
Magyar Népi Iparművészeti Múzeum időszakos kiállítóterme
1011 Budapest, Szilágy Dezső tér 6.
(+36 1) 201 8734
- A Hagyományok Házáról
- Magyar Állami Népi Együttes
- Folklórdokumentációs Könyvtár
- Népművészeti Módszertani Műhely
- Páva minősítő
- Fölszállott a páva
- Muzsikáló Magyarország
- Virtuális Hagyományok Háza
- Média Műhely
- Hagyományok Háza Hálózat
- Nemzetközi kapcsolatok
- Otthonról haza