- MÚZEUMPEDAGÓGIA ÉS KÉZMŰVESSÉG A MNIM-ban
- APRÓK TÁNCA
- KOMPLEX FOGLALKOZÁSOK
- TALÁLKOZÁS A NÉPHAGYOMÁNNYAL
- RENDHAGYÓ ÓRÁK
- TANULMÁNYI VERSENYEK
- BÉRLETEK
Rendhagyó órák
Hagyományismereti foglalkozások 11–18 éves diákoknak
Programsorozatunk a néphagyomány olyan területeivel szeretné megismertetni a diákokat, amelyek az iskolai tananyagban nem kapnak kellő hangsúlyt, vagy nem is szerepelnek, de ismeretük – meggyőződésünk szerint – nem hiányozhat a felnövekvő generációk alapműveltségéből. Néprajzi ismeretekkel, jóízű adomákkal, olykor hangszeres zenével, énekszóval és tánccal átszőtt, 45–60 perces, interaktív irodalom-, hon- és népismereti, történelem-, tánc- és zeneóráink egyben művészi produkciók is, hiszen a „tananyag átadására” felkért „tanárok” az adott terület (népzene, néptánc, néprajztudomány és egyéb területek) elismert és hiteles szakemberei, művészei. Programunkat külső, iskolai helyszínekre tervezzük.
![]() |
![]() |
Választható témák:
Rendhagyó tánc- és drámaóra - „Orbán Balázs nyomán”
Ismeretterjesztő műsorunk a Székelyföldre, a sodró lendületű forgatósok és pattogós csűrdöngölők vidékére kalauzol. Táncos barangolásunk során, a székelyföldi tájakon végighaladva, megismerkedünk a székelyek zenés-táncos hagyományaival. Fábián Éva mesemondásával csavaros észjárásuk, ízes beszédük is megelevenedik. Megemlékezünk Orbán Balázsról, a nagy utazóról, a XIX. századi Erdély sokoldalú alakjáról, aki nyitott szellemiségű, igaz hazafi volt. A műsorban felcsíki, gyimesi, bukovinai, udvarhelyszéki táncok, viseletek és énekek szerepelnek.
Előadók: Imre Béla, Kiss Márton Zsolt, Lőrincz Hortenzia, Tálas Ágnes, Fábián Éva, Bekecs Együttes
Narrátor: Fábián Éva népdalénekes, mesemondó/Varga Máté néprajzkutató
A program ára: 700 Ft/fő (br. 70.000 Ft) az NKA támogatása esetén. A jelentkezés feltételei az oldal alján olvashatóak.
Ajánlott létszám: 100 fő
Rendhagyó zeneóra – „Népzene és zenetörténet”
Az előadás a magyar zenei örökség és az európai művelődéstörténeti korszakok párhuzamait, kölcsönhatásait vonultatja fel magyar népzenei példákkal illusztrálva.
A koncerten a Fonó Zenekar tolmácsolásában elhangzó zenei példák (magyarázó, kísérő szöveggel összekötve) a magyar népzene ősrétegét képező keleti örökség dallamvilágától elindulva, korszakról korszakra mutatják be, hogyan hatottak a hagyományos zenei műveltségünk alakulására a középkori egyházi zene, a reneszánsz művészeti forradalma, a török hódoltság, a barokk udvari muzsika, és végül a XIX-XX. század nemzeti mozgalmai. A Fonó Zenekar mindeközben felvonultatja a magyar népzene szinte teljes hangszerparkját a tilinkótól és hosszifuruglától a dudán, a tekerőlanton, a tárogatón és a cimbalmon keresztül egészen a vonós hangszerek családjáig.
Előadó: Fonó Zenekar
Narrátor: dr. Agócs Gergely népzenész, néprajzkutató
A program ára: 700 Ft/fő (br. 70.000 Ft) az NKA Halmos Béla Kollégiumának támogatása esetén. A jelentkezés feltételei az oldal alján olvashatóak.
Ajánlott létszám: 100 fő
Rendhagyó zeneóra - A magyar népzene és a reformkor
A Fonó zenekar a reformkor hagyományos zenei kultúrájának jellegzetes dallamait, hangszereit, illetve a tánc- és zenefolklór legjellemzőbb alkotásait vonultatja fel előadásában. A magyar népi vonószenekar kialakulásának, a cimbalom és a tárogató tökéletesítésének, a pásztorhangszerek továbbélésének, vagy a citera robbanásszerű elterjedésének művelődéstörténeti vonatkozásait, illetve a kor zenefolklórjának előzményeit és folyományait három tételben mutatja be.
Előadó: Fonó Zenekar
Narrátor: dr. Agócs Gergely népzenész, néprajzkutató
A program ára: br. 250.000 Ft
Ajánlott létszám: Az előadást nagy létszámú iskolai ünnepségekre ajánljuk.
Rendhagyó irodalomóra - „Új csillagnak új Királya”
Lammel Annamária és Nagy Ilona Parasztbiblia című gyűjteményéből készült válogatás adja az egy órás előadás gerincét, mely a múltbéli parasztság gondolkodásmódját kifejező népköltészeti, prózai anyag. Ezek a paraszti közösségek ajkán fennmaradt legendák, mondák, mesék és példázatok a magyar epika ismeretlen tájaira vezetnek el bennünket. E gazdag prózai anyag kiegészítéseként népi imádságokat, népdalokat és népzenéket válogattunk, melyek egy-egy történet lezárásaként, vagy egy új gondolatfüzér kezdeteként jelennek meg a műsor során. Előadásunkkal szeretnénk felidézni a régmúlt idők fonó és guzsalyas hangulatát, ahol a falu apraja nagyja összegyűlt, hogy hallgassa az adott ünnephez, jeles naphoz kapcsolódó történeteket, dalokat.
Előadók: Terescsik Eszter színművész és Navratil Andrea népdalénekes, közreműködik a Kobzos Együttes és Bese Botond dudás.
Narrátor: Terescsik Eszter
Ajánlott létszám: 100 fő
Az előadás az adventi időszakhoz kapcsolódik.
Rendhagyó történelemóra– „1848 emlékezete”
A magyar történelem egyik kiemelkedő eseménye volt az 1848-as függetlenségi forradalom és szabadságharc, amelynek dicső emléke a népművészetben és a népdalokban is megmaradt. Az előadók a műsorban vetített képek segítségével mutatják be a népművészeti tárgyakon továbbélő forradalmi emlékeket, illetve a történelmi hősök népi ábrázolásait. Emellett a közönség a forradalomhoz kapcsolódó népzenei hagyományból is ízelítőt kap.
Előadók: A néprajzkutató-népzenész házaspár, Juhász Katalin (narráció, ének) és Szabó Zoltán (duda). Mintegy 25 éve mutatják be kutatási eredményeiket a színpadon is.
Ajánlott létszám: 100 fő
Az előadás az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulójához és az aradi vértanúk emléknapjához kapcsolódik.
Rendhagyó tánc- és zeneóra sorozat az NKA támogatásával – a jelentkezés feltételei
Az iskolai oktatást kiegészítő programunkat az NKA évek óta támogatja. Ennek köszönhetően rendhagyó óráinkhoz évente kb. 6-7 iskola jelentős kedvezménnyel jut hozzá.
A rendhagyó tánc- és drámaóra sorozatban részt vett iskolák a 2017/2018-as tanévben:
- Család Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Keszthely
- Kölcsey Ferenc Általános Iskola, Budapest
- Budapest XXI. Kerületi Móra Ferenc Általános Iskola
- Budapest XIV. Kerületi Széchenyi István Általános Iskola
- Grassalkovich Antal Általános Iskola, Budapest
- Biatorbágyi Általános Iskola, Biatorbágy
A rendhagyó zeneóra sorozatban részt vett iskolák a 2017/2018-as tanévben:
- Rákóczi Szövetség (zeneóra diaszpórában élő diákoknak)
- Szent János Apostol Katolikus Általános Iskola, Budapest IV. kerület
- Református Általános Iskola és Óvoda, Cegléd, 2 előadás
- Radnóti Miklós Általános Iskola, Vác, 2 előadás
- Búzaszem Iskola és AMI, Göd
Képgalériák:
Rendhagyó tánc- és drámaórák 2017/2018
Rendhagyó tánc- és drámaóra: Orbán Balázs nyomán 2016/2017
Rendhagyó óra a csepeli Móra Ferenc Általános Iskolában 2015. október 19-én
Rendhagyó óra 2016 tavaszán a ceglédi Református Általános Iskola és Óvodában
Amennyiben szeretnének bekapcsolódni sorozatunkba a jövőben, vegyék fel a kapcsolatot Németh Nóra gyermekprogramokért felelős szakelőadónkkal a nemeth.nora@hagyomanyokhaza.hu címen!
Ajánlott létszám: 100 fő
További információ:
Tel.: (+36 1) 225 6086
+36 30 729 2748
- A Hagyományok Házáról
- Magyar Állami Népi Együttes
- Folklórdokumentációs Könyvtár
- Népművészeti Módszertani Műhely
- Páva minősítő
- Fölszállott a páva
- Muzsikáló Magyarország
- Virtuális Hagyományok Háza
- Média Műhely
- Hagyományok Háza Hálózat
- Nemzetközi kapcsolatok
- Otthonról haza