A Hagyományok Háza - régi

A Kárpát-medencei néphagyomány ápolására és továbbéltetésére létrehozott nemzeti intézmény, melyet a Nemzeti Kulturális Örökség minisztere 2001. január elsején alapított. A Hagyományok Háza szolgáltató központ. Három nagy egysége eltérő eszközökkel, de egyazon céllal és elkötelezettséggel várja a népi kultúra, a hagyomány iránt érdeklődő nagyközönséget és a szakmabelieket, akik útmutatásért, vagy segítségért keresik fel intézményünket.

 

 

Magyar Állami Népi Együttes

Az 1951-ben alapított Magyar Állami Népi Együttes hivatása és feladata a magyar nyelvterület népművészeti hagyományainak mint nemzeti értéknek a gyűjtése, életben tartása és színpadi formában való továbbadása.
Az együttes az évezredes folklórkincset magas művészi szinten, korszerű színpadi eszközökkel jeleníti meg és mutatja be a közönségnek. Értéket őriz és értéket teremt, a tradíció és modernitás kettősségének figyelembevételével működik.

 

Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum

A Kárpát-medence hagyományait átfogó Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum hozzáférhetővé teszi a régió népi kultúráját rögzítő audiovizuális és szöveges dokumentumokat.

 

Folklórdokumentációs Fejlesztési Osztály

A Főigazgatóság alá tartozó Folklórdokumentációs Fejlesztési Osztály a Hagyományok Házában folyó folklórdokumentációs munkához nyújt tudományos támogatást.

 

Népművészeti Módszertani Műhely

A Népművészeti Módszertani Műhely küldetése a hagyományos (paraszti, népi) kultúra közvetítése a mindenkori közkultúra felé. Célja, hogy a néphagyomány élhető műveltségi tényezőként, érvényes tudásként jelenjen meg a közművelődésben, a szórakozásban, az oktatásban. A hagyományos műveltség - ezen belül kiemelten a néptánc, a népzene, a népköltészet és a kézművesség - az egyetemes kultúra részeként éljen tovább.

Öt egysége, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum, a Nyitott Műhely, a Népi Iparművészeti Osztály, a Folklór és a Kézműves Osztály ebben a szellemben szervez képzéseket, konferenciákat, közvetít információkat, ír ki pályázatokat, készít kiadványokat, tananyagokat, zsűrizi a kortárs kézművesek és népi előadó-művészek alkotásait.

Néptáncbemutatók, koncertek, kiállítások, mesterség-bemutatók, játszóházak formájában népszerűsíti a magyar népművészetet itthon és külföldön, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt; szaktanácsadást végez a közművelődési és oktatási intézmények, művészeti csoportok, szakkörök és alkotóműhelyek, egyéni alkotók, civil szervezetek és szakterületünkön tevékenykedő szakemberek számára.

 

Szervezési és Kommunikációs Főosztály

A Hagyományok Háza számtalan koncertet, színpadi produkciót, fesztivált, táncházat szervez évente, ahol emberek ezrei kerülnek kapcsolatba a népzenével, néptánccal, néphagyománnyal. A Szervezési és Kommunikációs Főosztály feladata ezen események megszervezése, operatív megvalósítása és a közönség megszólítása a legkülönbözőbb felületeken. 


 

 

El­ér­he­tő­ség

Nyitvatartás 2024. február 1-től kedd-vasárnap 10:00 és 18:00 óra között. Ünnepi nyitvatartás Március 15. nemzeti ünnep – a ház nyitva...

Köz­ér­de­kű ada­tok

A Hagyományok Háza (továbbiakban: HH) Szabályzatát a közérdekű adatokról és a megismerésükre irányuló igények teljesítésének rendjéről itt olvashatja. A Szabályzat...

Pá­vai Ist­ván Szé­che­nyi-dí­jas

Dr. Pávai István átvehette a a legrangosabb állami tudományos kitüntetést, a Széchenyi-díjat, melyet évtizedes munkájának elismeréseként,  a Kárpát-medencei hagyományos népzenék kutatásában és megőrzésében elért kiemelkedő eredményeiért kapott a nemzeti ünnep alkalmából megrendezett díjátadón a parlament kupolacsarnokában.

Ün­ne­pi nyit­va­tar­tás

Az elkövetkező hetekben az ünnepi nyitvatartásunk a következőképpen alakul. Szeretnénk felhívni a figyelmet a változásokra.

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!